Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лоши новини за Русия и Иран: Сирийската опозиция с изненадваща офанзива срещу режима на Асад

28 ноември 2024, 10:00 часа • 1613 прочитания

Силите на сирийската опозиция, включително "Хаят Тахрир ал Шам" (HTS), превзеха най-малко 19 села и военни обекти в западната част на Алепо от сирийския режим при изненадваща офанзива на 27 ноември.

Още: Паника в Анталия: Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер

Още: Брат и сестра паднаха в морето, затвориха Босфора

Хиляди опозиционни бойци и бронирани части напреднаха на пет километра от град Алепо, завземайки територия от силите на президента Башар Асад, подкрепяни от Русия и Иран. Фронтовата линия югозападно от Алепо остана до голяма степен в застой след прекратяването на огъня в Идлиб през 2020 г., което сложи край на офанзивата на прорежимните сили, включително подкрепяните от Иран милиции.

Още: Време е Русия да напусне Сирия: Бербок и Баро кацнаха в Дамаск с бронирани жилетки (ВИДЕА)

Още: Обявиха кой е най-замърсеният град в света

Още: Очаквано: Партията на Асад спечели изборите в Сирия

Какво превзеха опозиционните сили?

Базираната в Идлиб опозиционна групировка "Фатех Мубин" заяви, че нейните сили са превзели фронтовата база на 46-и полк на Сирийската арабска армия, като я нарече една от „най-големите позиции“ на сирийския режим западно от Алепо.

Още: Непълнолетен с джип се вряза в религиозна процесия в Индия (ВИДЕО)

Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея

Местни съобщения сочат, че опозиционните сили са напреднали до магистрала М-5 южно от Алепо, завземайки ключова наземна комуникационна линия към града. Остава неясно дали HTS и партньорските ѝ групировки могат да запазят контрола върху територията, превзета през последните няколко часа.

Още: След примирието и хилядите убити бойци на "Хизбула": Иран се закани на Израел чрез прокситата си

Още: Вярност: Куче чака загиналите в самолетна катастрофа собственици да се върнат (СНИМКА)

Още: Опит за арест на южнокорейския президент Юн Сук-йол (ВИДЕО+СНИМКИ)

Сирийският режим и Русия отвърнаха

В отговор на офанзивата силите на сирийския режим и Русия атакуваха командни и контролни пунктове на HTS в Идлиб и по линиите на настъпление.

„Фатех Мубин“ заяви, че офанзивата ѝ е превантивна и има за цел да „възпре врага, да разгроми събраните му сили и да държи огъня му далеч от нашия народ“, предаде американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Стана ясно и, че сирийският диктатор Башар ал Асад заминава на спешна среща с руския си колега Владимир Путин. Вече има оценки, че офанзивата на бунтовниците е възможна заради сериозно изтегляне на руски военни части, необходими на Путин за съсипващата го авантюра в Украйна. Убит е ирански генерал, член на Революционната гвардия - Кюймар Пурхашеми.

Снимка: Алепо, iStock

Още: Франция издаде заповед за арест на сирийския президент Башар Асад

Войната в Сирия и ролята на Иран, Русия и САЩ

Гражданската война в Сирия избухна през 2011 г., след като репресиите на Асад срещу мирни демонстранти прераснаха в смъртоносен конфликт, привлякъл чуждестранни сили и джихадисти. Във войната са убити повече от половин милион души и е разселено половината от населението на страната отпреди 2011 г.

През август миналата година избухнаха протести срещу режима на Асад заради инфлацията, която превръща цените на горивата и храните в нещо непосилно за много хора. Набързо тези демонстрации фокусираха гнева на хората срещу президента и исканията за оставката му не закъсняха. Демонстранти се събираха по площадите на редица населени места. Основен център още от началото бе провинция Сувайда, но вълнения имаше още в Алепо, Дараа, Дейр-ез-Зор, Идлиб, Ракка и Риф Димаск. Протестите бързо срещнаха подкрепа и доведоха до буквално парализиране на икономическия живот в Южна Сирия, защото се стигна даже до блокади на пътища. Силите на режима отвърнаха с агресивни мерки: Защо протестите в Сирия нямат шанс да разклатят властта на Асад? (ВИДЕО).

Също тогава Иран, Русия и сирийският режим координираха насилствена кампания за изгонване на САЩ от Сирия. Иран и сирийският режим на Асад (подкрепян от Русия) увеличиха броя на силите си до линията на съприкосновение със Сирийските демократични сили (SDF) в североизточната част на страната. Иранското и сирийското разгръщане в Източна Сирия, където действат демократичните сили, се случваше успоредно с нарастваща оперативна координация с Русия. Москва предоставяше разузнавателна информация на Техеран, а от средата на март провеждаше още по-агресивни полети срещу силите на САЩ.

Иран, Русия и сирийският режим също така координираха информационна операция, която лъжливо твърди, че разгръщането на силите им е за защита от нападение на САЩ и SDF на контролирана от режима територия, писа тогава ISW.

Американските войски са в Сирия в рамките на операция Combined Task Force Inherent Resolve, която има за цел да разгроми военно "Ислямска държава" (ИДИЛ) чрез партньорство със Сирийските демократични сили и международна коалиция.

Още: Сирия: как Асад се възползва от войната в Близкия Изток

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес